Mocna ławka rezerwowych decyduje o możliwościach wzrostu firmy. Jeśli firma rozwija się szybko, zwykle nie nadąża z przygotowaniem liderów. Awanse otrzymują ludzie, którzy dobrze wykonują swoją pracę ekspercką, ale nie sprawdzili się (jeszcze) w zarządzaniu ludźmi. Ich błędy bywają kosztowne, bo wpływają na całe zespoły, ich motywację, efektywność, lojalność. Dlatego wszelkie badania pokazują, że wsparcie coachingowe i mentoringowe dla nowych liderów to najlepsza możliwa inwestycja.
Dlaczego coaching i mentoring sprawdzają się w ugruntowaniu nowych liderów w ich nowej roli? Przede wszystkim dlatego, że kompetencje liderskie kształtują się w działaniu i bieżącej refleksji. Żadne szkolenie tego nie zastąpi. Teoria jest prosta. Znacznie trudniej odpowiadać na bieżące wyzwania, z którymi na co dzień się stykamy.
Na przykład – jak powiedzieć komuś, że nie spełnia oczekiwań? Na szkoleniu dowiesz się, że trzeba okazać empatię i wsparcie, jasno określić swoje oczekiwania wobec podwładnego. Tylko jak to dokładnie wygląda? Czego można się spodziewać? Jak przygotować się na reakcję? Jak psychicznie poradzić sobie z niewygodą takiej rozmowy? Zarządzanie odbywa się zwykle za zamkniętymi drzwiami. Nie wiesz jak inni liderzy i liderki prowadzą takie rozmowy. Nie wiesz jak ludzie reagują. Możliwość bieżącego omawiania wyzwań w warunkach opartej na zaufaniu, wspierającej relacji, jest dla ludzi w okopach bezcenna.
Trudne rozmowy to tylko przykład tematu, z którym nowi managerowie przynoszą na spotkania coachingowe i mentoringowe. Takich praktycznych wyzwań jest wiele – zarządzanie wydajnością, rozwiązywanie konfliktów, wspieranie ludzi w zmianie, radzenie sobie z frustracją, budowanie autorytetu i wiele innych. Często pytania świeżo awansowanych liderów dotyczą konkretnych sytuacji, w których ważną rolę odgrywają okoliczności, relacje, często niuanse. Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Każdy musi znaleźć właściwą dla siebie. A to wymaga świadomości własnych wartości, priorytetów, preferencji, stylu pracy – jednym słowem samoświadomości.
Budowanie samoświadomości to ważna praca i także w tym procesie coaching dobrze się sprawdza. Stawanie do kolejnych wyzwań i zdyscyplinowana refleksja to proces uczenia się siebie. Kim jesteś, jak pracujesz? Skąd pochodzi twoja energia? Jak się organizujesz? Jak myślisz o własnej karierze? – to ważne pytania, na które lider powinien znać odpowiedź. Jeśli siebie nie rozumie, nie zna swoich preferencji dotyczących stylu pracy, motywatorów, mocnych stron, słabych punktów – będzie mieć problem ze skutecznym przywództwem. Ok, może przez chwilę udawać. Każdy ma takie momenty w swojej karierze. Jeśli jednak zależy ci na dojrzałych, pewnych siebie liderach i liderkach, warto ich wspierać. W końcu to oni są warunkiem stabilności i fundamentem dla swojego zespołu i dla całej organizacji. Muszą wiedzieć kim są i o co im chodzi, aby czuć się stabilnie i postępować właściwie.
W Coacherto koncentrujemy się na człowieku. Nie oznacza to, że nie zależy nam na wynikach biznesowych. Wręcz przeciwnie – jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem na uzyskanie wyników jest skupienie się na ludziach. Mówi się często o „skalowaniu firm”, ale firmy to przecież zbiory ludzi. Sukces firmy to suma sukcesów zespołów. Jeśli nie myślisz o ich liderach i o tym, czego potrzebują, trudno będzie utrzymać efektywność przy rosnącej skali.