„Rozwój liderów i managerów” znalazł się na szczycie listy priorytetów HR na 2024 rok, według opublikowanego właśnie raportu firmy Gantner.  Badanie z udziałem 500 liderów HR z 40 krajów nie pozostawia wątpliwości co do największych wyzwań w branży.

To co widać wyraźnie od kilku lat w cytowanym badaniu to zmiana zakresu odpowiedzialności działów HR i stopniowe przesuwanie punktu ciężkości z „twardego” HR obejmującego administrację kwestii kadrowych i płacowych do „miękkiego” HR, który skupia się na kształtowania szeroko rozumianej kultury organizacji.  Niestety zwiększanie zakresu obowiązków zwykle nie idzie w parze z większymi zasobami i wzmocnieniem kompetencyjnym. A wyzwań jest coraz więcej. Najważniejsze z nich prezentuje najnowsza edycja jednego z najbardziej cenionych raportów w branży.

Priorytet nr 1: Rozwój liderów i menedżerów

Liderzy HR zwracają w uwagę na przeciążenie pracą. Według badania mają oni dziś 51% obowiązków więcej niż są w stanie udźwignąć. 76% liderów HR twierdzi, że ich menedżerowie są przytłoczeni wzrostem obowiązków zawodowych, a 73%, że ich podwładni nie są przygotowani do przewodzenia zmianom.

Jednocześnie ponad trzy czwarte pracowników oczekuje od swoich przełożonych większego wsparcia. Takiej sytuacji nie da się rozwiązać klasycznymi szkoleniami. Wymaga ona indywidualnego podejścia, pracy z nawykami i barierami oraz innowacyjnego podejścia do sposobu realizacji zadań. Profesjonalny, indywidualny coaching może być dobrym rozwiązaniem.  

Priorytet HR nr 2: Kultura organizacyjna

Mniej interakcji osobistych, mniej czasu w biurze przekłada się na osłabienie kultury firmy.  41%  procent liderów HR twierdzi, że praca hybrydowa osłabia więź pracowników z organizacją. Aby budować spójność zespołu w hybrydowym świecie, managerowie muszą celowo stymulować procesy, które wcześniej były naturalne. To dodatkowe obciążenie dla wszystkich liderów, a liderów HR w szczególności.

Priorytet HR nr 3: Technologia dla HR

Wokół sztucznej inteligencji pojawiło się ostatnio sporo szumu. O konieczności przygotowania się do jej wdrożenia pisaliśmy w oparciu o raport „Future of Jobs 2023” na blogu Coacherto. Wydaje się, że AI daje nowe możliwości w wielu obszarach HR, np. rekrutacji czy onboardingu. Jednak większość działów HR nie jest do wdrażania sztucznej inteligencji przygotowana. Pytania dotyczące wyboru technologii, jej efektywności, a także aspektów związanych z bezpieczeństwem i etyką, wymagają głębokiej analizy i odpowiednich zasobów. Aby sięgnąć po ogromny potencjał AI, trzeba się do tego przygotować.

Priorytet HR nr 4: Zarządzanie zmianą

Liczba i tempo zmian są dziś dla pracowników przytłaczające. Wpływa to negatywnie na dobrostan pracowników, a pośrednio na wyniki. Częste zmiany obniżają zaufanie pracowników do organizacji.  Według firmy Gantner, tylko 50% pracowników ufa swoim organizacjom.

Jak podejść do tego wyzwania? Organizacje muszą w swoim planowaniu uwzględniać ryzyko zmęczenia zmianami i ich wpływ na cały zespół. Skrajnym przykładem takich zmian są zwolnienia. O wpływie zwolnień na członków zespołu możecie przeczytać na naszym blogu.

Priorytet HR nr 5: Zarządzanie karierą i mobilność wewnętrzna

Niestety tradycyjne mapy karier nie spełniają już wymagań biznesowych ani oczekiwań pracowników.  86% respondentów badania uważa, że ścieżki kariery w ich organizacjach są dla wielu pracowników niejasne. Pojawia się potrzeba podejścia adaptacyjnego, uwzględniającego w większym stopniu zainteresowania i umiejętności niż klasyczną korporacyjną drabinę.

Ciekawa jestem czy zgadzacie się z priorytetami wskazanymi przez badanie Gantnera. Z naszych rozmów z klientami wynika, że to bardzo trafna diagnoza.  Niestety niewiele organizacji rozumie jej wpływ na swoją możliwość utrzymania tempa rozwoju.

Scroll to Top