ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się aplikacją wszech czasów. Sztuczna inteligencja coraz bardziej wpływa na sposób w jaki żyjemy i pracujemy. Świat zmienia się na naszych oczach, a wraz z nim rynek pracy. Dla firm, które chcą utrzymać silną pozycję na rynku to ostatni moment na przygotowanie pracowników do nowych wyzwań.

Raport   Future of Jobs 2023    zrealizowany przez World Economic Forum, na podstawie badania 803 pracodawców, zatrudniających ponad 11,3 miliona pracowników w 45 krajach mówi jasno: firmy gorączkowo przygotowują się na zmiany, które nadchodzą.

Respondenci WEF informują, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich firmy będą stawiały na analityczne myślenie, empatię i aktywne słuchanie oraz przywództwo i wpływ społeczny. Według ich opinii  aż sześciu na dziesięciu pracowników będzie wymagać podniesienia kwalifikacji. Tylko połowa z tej grupy ma obecnie dostęp do odpowiednich możliwości szkoleniowych czy coachingowych. Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury rozwojowej będzie kluczowe dla osiągniecia bądź utrzymania przewagi konkurencyjnej firm w nadchodzących latach.  

Nowe priorytety rozwoju

W badaniu respondenci określili swoje plany rozwoju pracowników na lata 2023-2027. Najwyższym priorytetem jest myślenie analityczne. Drugi to kreatywne myślenie. Trzecie miejsce zajmuje wykorzystania sztucznej inteligencji. Pracodawcy planują również skupić się na rozwijaniu umiejętności pracowników w zakresie przywództwa, odporności, elastyczności i zwinności; oraz ciekawości i uczenia się. Każda z tych kompetencji może być skutecznie wspierana przez coaching i mentoring. Dwie trzecie firm spodziewa się zwrotu z inwestycji w rozwój ludzi w ciągu roku od inwestycji, czy to w postaci zwiększonej mobilności między rolami, zwiększonego zadowolenia pracowników, czy też zwiększonej wydajności pracowników.

Rosnąca świadomość tempa zmian

Co ciekawe w badaniu widać lukę między tym co obecnie postrzegane jest jako ważne, a tym co w opinii firm będzie zyskiwać na znaczeniu. Pokazuje to rosnącą świadomość tempa zmian i potrzeby szybkiej adaptacji.  W szczególności raport zwraca uwagę na dwa obszary, które firmy traktują o wiele bardziej priorytetowo, niż mogłoby to wynikać z ich obecnego znaczenia. Są to sztuczna inteligencja i duże zbiory danych, a także przywództwo i wpływ społeczny. Firmy plasują sztuczną inteligencję i duże zbiory danych o 12 miejsc wyżej w swoich strategiach dotyczących rozwoju umiejętności niż w ocenie obecnego znaczenia dla biznesu i planują zainwestować w nie około 9% swoich budżetów rozwojowych. Także przywództwo i wpływy społeczne plasują się o pięć miejsc wyżej niż sugeruje ich obecne znaczenie.

Rozwój obecnych pracowników ważniejszy niż pozyskiwanie talentów

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez WEF wierzą w rozwój swoich obecnych pracowników, ale  są mniej optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy dostępności talentów z zewnątrz w ciągu najbliższych pięciu lat.  Zapytani o kluczową praktykę biznesową, która może zwiększyć dostępność talentów dla ich organizacji 48% firm wskazuje na poprawę procesów rozwoju i awansu obecnych pracowników,  36% na lepsze wynagrodzenie, a 34% na oferowanie skutecznego procesu podnoszenia kwalifikacji. Ankietowane firmy informują, że inwestowanie w rozwój w miejscu pracy oraz automatyzację procesów to najczęstsze strategie dotyczące pracowników, które zostaną przyjęte, aby osiągnąć cele biznesowe ich organizacji.

Wygrani i przegrani

Pracodawcy uczestniczący w badaniu Future of Jobs 2023  przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat strukturalna zmiana dotknie  23% miejsc pracy. Respondenci spodziewają się spadku liczby miejsc pracy o 2% obecnego zatrudnienia. Najwięcej stracą firmowi „urzędnicy”, którzy od lat pełnili odtwórcze role, łatwe dziś do zautomatyzowania. Ale będą też wygrani. I to nie tylko wśród inżynierów i twórców technologii. Będą nimi liderzy, którzy przygotują swoje zespoły na nowe czasy.  Pociąg odjeżdża. Zapnijcie pasy!

Scroll to Top